Συμμετοχή της ταινίας “Φιλίες από απόσταση” στο 9ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου (SIFF)

9ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου (SIFF)

OFF SEASON / ΕΚΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ

«Νεαροί προγραμματιστές ταινιών»
Προβολές ταινιών μικρούς μήκους για παιδιά και εφήβους

Δευτέρα 26 Ιουλίου | 21:00
Θερινός Κινηματογράφος Παλλάς

#siff2021 #offseason

Το 9ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου παρουσιάζει, τη Δευτέρα 26 Ιουλίου, στον θερινό κινηματογράφο Παλλάς την προβολή εννέα ταινιών μικρού μήκους που σχεδιάστηκε και οργανώθηκε από τα παιδιά και τους εφήβους που συμμετείχαν στο εργαστήριο “Νεαροί Προγραμματιστές Ταινιών” με την καθοδήγηση της Ζήνας Λεύκου, συντονίστριας του εργαστηρίου και της εκπαιδευτικού Λίτσας Παππά.

Οι ταινίες συλλέχθηκαν μέσω ανοιχτής πρόσκλησης συμμετοχής, τόσο σε επαγγελματίες δημιουργούς, όσο και σε ερασιτεχνικές και μαθητικές ομάδες παιδιών και εφήβων, ενώ το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε τον Ιούνιο και Ιούλιο του 2021 σε συνεργασία με τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σύρου-Ερμούπολης, με Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλο Παιδείας και Βιβλιοθήκης την Ειρήνη Δράκου.

Στο εργαστήριο “Νεαροί Προγραμματιστές Ταινιών” συμμετείχαν οι: Αλκίνοος Τσιομπάνης Κοντέλλης, Οδυσσέας Παρίσσης, Χρυσάνθη Τσαρούχα, Γιώργος Πασλής Κονιτόπουλος, Μάριος Χρυσοβαλάντης Ευθυμίου, Αντώνιος Νεκτάριος Βλαχογιάννης, Σοφία Μανωλάκη.

Πρόγραμμα προβολής:

• Η Λήθη των Βιβλίων, κινηματογραφικό εργαστήρι Cinemathesis, 2020, 8’20’’, μυθοπλασία
  • Sevarambes, Τζώρτζης Κόντος, 2020, 11’, animation
  • Still Life, Ιορδάνης Θεοδοσιάδης, 2018, 5’, φαντασίας
  • Φιλίες από απόσταση, ΣΤ’ Τάξη Δ.Σ. Ποσειδωνίας, 2021, 12’13’’, μυθοπλασία
  • Γιασεμί, Βιολέτα Κυριάκου, 2020, 6’37’’, μυθοπλασία
  • Μυστικοί κήποι, Νίκη Βελισσαροπούλου, 2014, 14’, μυθοπλασία
  • Ηeatwave, Φωκίων Ξένος, 2019, 7’1’’, animation
  • Βουτιά, Θύμιος Μπακατάκης, 2020, 4’24’’, οικολογία
  • Sister of the Wind, Patrick Jenkins, 2017, 7’, animation

Τραγούδι αποχαιρετισμού ΣΤ’ τάξης (2020-21)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  της ΣΤ’ τάξης, στο μάθημα της Μουσικής, εμπνεύστηκαν από την μουσική του τραγουδιού ” Το τανγκό της Νεφέλης” και δημιούργησαν στίχους για να αποχαιρετήσουν το Δημοτικό Σχολείο.  Μέσα από αυτή την δημιουργία  έμαθαν  να  συγχρονίζουν τις λέξεις με τον ρυθμό  και τον τονισμό της μελωδίας, ακολουθώντας πιστά το μέτρο του τραγουδιού.

Τραγούδι αποχαιρετισμού ΣΤ’ τάξης Δημοτικού σχολείου Ποσειδωνίας Σύρου

ΣΤ’ ΔΗΜ.ΣΧ. ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ 2020-2021
Μουσική:  Loreena McKennitt – Tango to Evora

Κάποτε ξεκίνησε η περιπέτεια
όμορφο ταξίδι που τώρα λήγει
με φίλους και παρέα αγκαλιασμένοι
παίζοντας παιχνίδια, αστεία λέγοντας.

Αλλάζοντας πορεία γυρίζοντας σελίδες στα βιβλία
τα λεωφορεία φέρνουνε χαρά μάθηση για μας
ολ’ αυτά τελείωσαν σε έξι χρόνια έμοιαζαν απίθανα
μα τώρα φεύγουμε όλοι από ’δω για το Γυμνάσιο.

Σας ευχαριστούμε που μας αντέξατε
όλα αυτά τα χρόνια που σας κουράσαμε
ήσαστε υπέροχοι σας αγαπάμε
και σας χαιρετούμε όλους σας παιδιά.

Ειρήνη Μυτιληναίου – Εκπαιδευτικός Μουσικής