Προβλήματα – οδηγίες στην Εξ Αποστάσεως Ασύγχρονη Εκπαίδευση

Εδώ καταχωρούνται αναρτήσεις οι οποίες επιλύουν προβλήματα ή/και διευκρινίζουν ζητήματα που προκύπτουν από την υλοποίηση της Εξ Αποστάσεως Ασύγχρονης Εκπαίδευσης.

1. Εάν ανοίγετε μια ιστοσελίδα και σας εμφανίζεται μήνυμα που αφορά σε πρόβλημα με το Adobe Flash Player, τότε θα εξετάσουμε δύο (2) περιπτώσεις: εάν χρησιμοποιείτε Mozilla Firefox και Chrome. Επιλέγετε δίπλα για να ανοίξει το σχετικό έγγραφο με τις οδηγίες: Επίλυση προβλήματος Adobe Flash Player.

2. Εάν κάποιος μαθητής/ κάποια μαθήτρια έχει λάβει μήνυμα από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης ώστε να εγγραφεί σε συγκεκριμένο μάθημα τότε χρειάζεται να κάνει τις παρακάτω κινήσεις που περιγράφονται στο έγγραφο: Οδηγίες εγγραφής σε μαθήματα με κινήσεις των μαθητών/ μαθητριών (με τη βοήθεια των γονέων σε πρώτη φάση)

Δημιουργία και ενεργοποίηση λογαριασμού μαθητή/μαθήτριας στο Π.Σ.Δ.

Ενέργειες των γονέων και κηδεμόνων μέχρι τώρα:

1. Όσοι δεν έχουν κάνει εγγραφή του παιδιού σας στο Π.Σ.Δ., να κάνουν την εγγραφή αυτή ώστε να συνεχίσουμε στην Εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση.
    Σχετικό άρθρο και με οδηγίες στο site του σχολείου: Οδηγίες εγγραφής μαθητών/μαθητριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.)
  2. Όλοι οι γονείς, αφού έχουν κάνει ήδη εγγραφή, θα πρέπει να εισέλθετε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό του παιδιού στην πλατφόρμα:  https://eclass.sch.gr/ για να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός του μαθητή/της μαθήτριας.

Αγαπητά μας παιδιά, περιμένετε οδηγίες… Ευχαριστούμε για τη συνεργασία!!!

Μένουμε καλωδιωμένοι! Μένουμε σπίτι!

Μαρία Ιωσηφίδου – εκ μέρους της Ομάδας υποστήριξης της Εξ αποστάσεως Ασύγχρονης Εκπαίδευσης

Οδηγίες εγγραφής μαθητών/μαθητριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.)

Στο πλαίσιο της λειτουργίας του σχολείου στη δεδομένη κατάσταση χρειάζεται να εφαρμόσουμε την εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση. Κατά την εκπαίδευση αυτή ο μαθητής/ η μαθήτρια και ο/η εκπαιδευτικός βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους (εξ αποστάσεως) και σε διαφορετικούς χρόνους (ασύγχρονη).

Ως συνολική λειτουργία (επεξηγώντας): Ο εκπαιδευτικός δημιουργεί μια ηλεκτρονική τάξη στην οποία ανεβάζει το υλικό του. Ειδοποιούνται οι μαθητές/μαθήτριες να “μπουν” στη συγκεκριμένη ηλεκτρονική τάξη με email από τον εκπαιδευτικό προς τους γονείς. Τα παιδιά δεν θα μπουν στην τάξη αυτή ως απλοί επισκέπτες αλλά χρειάζεται να είναι εγγεγραμμένα ώστε να μπορούν και να αλληλεπιδρούν με το υλικό (δηλαδή όχι μόνο να το βλέπουν αλλά και να ανεβάζουν αρχεία ή να γράφουν απαντήσεις σε ερωτήματα).

Επομένως, για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως ασύγχρονης εκπαίδευσης, προτείνεται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων να αξιοποιηθούν πληροφοριακά συστήματα, δίκτυα και εφαρμογές που έχει αναπτύξει το ΥΠΑΙΘ.

Με βάση τα παραπάνω και για να μπορέσουν οι μαθητές κι οι μαθήτριές μας να αξιοποιήσουν αυτά τα πληροφοριακά συστήματα χρειάζεται να είναι εγγεγραμμένοι/ εγγεγραμμένες στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.). Καλούνται όλοι οι γονείς των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας να εγγράψουν τα παιδιά τους. Παραθέτουμε παρακάτω το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων το οποίο είναι ένας πλήρης οδηγός για την εγγραφή αυτή. Χρειάζεται κατά τη εγγραφή που πραγματοποιούν ο γονείς να έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο, να έχουν έναν περιηγητή (π.χ. Mozilla Firefox, Chrome ή όποιο άλλο) και ένα πρόσφατο Έλεγχο προόδου του/της μαθήτριας.

Κάνετε κλικ στο έγγραφο δίπλα για Οδηγίες: Οδηγίες εγγραφής μαθητών/ μαθητριών στο Π.Σ.Δ.

Από την ομάδα του σχολείου για την Εξ αποστάσεως ασύγχρονη Εκπαίδευση

Είμαστε χαρούμενοι! Βραβείο για την πρωτότυπη μουσική σύνθεση της ταινίας μας

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 10ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους.

Η ταινία μας “Πίσω από τις πόρτες” στην κατηγορία Μουσική Σύνθεση έλαβε βραβείο για την πρωτότυπη ορχηστρική σύνθεση με τον ομώνυμο τίτλο που συνόδευε την ταινία. Τη σύνθεση δημιούργησαν τα παιδιά Ήβη Στεφάνου και Μυρτώ Βουτσίνου – Τατάκου μαζί με την εκπαιδευτικό του σχολείου μας μουσικό κ.Ειρήνη Μυτιληναίου. Εκτός από την πρωτότυπη μουσική σύνθεση, να σημειώσουμε ότι έπαιξαν φλάουτο τα ίδια τα παιδιά συνοδευόμενα από τη μουσικό μας με το αρμόνιό της.

Η όμορφη αυτή μουσική “απογειώνει” την ταινία, της δίνει ένα περιεχόμενο πέρα από το απλά αναμενόμενο, την πλαισιώνει με ένα ονειρικό τρόπο… Θερμά συγχαρητήρια σε όλους! Κι από μέρους μου, ένα μεγάλο “Ευχαριστώ!” στη συνάδελφο Ειρήνη Μυτιληναίου που πιάνει το νήμα και το νόημα της ταινίας και γνωρίζει πώς να το μεταλαμπαδεύσει στα παιδιά μας… Ευχαριστώ όλα τα παιδιά της ταινίας που ξέρουν να μας δίνουν ευκαιρίες σε εμάς τους εκπαιδευτικούς να χαιρόμαστε με τα έργα τους!

Σχετικό άρθρο: …κι εγένετο ταινία…”Πίσω από τις πόρτες”

Μαρία Ιωσηφίδου – υπεύθυνη εκπαιδευτικός της κινηματογραφικής ομάδας