Ισορροπημένη Διατροφή – Μεσογειακή Πυραμίδα – Διατροφή για Γερά Παιδιά

Διανύουμε μια πρωτόγνωρη περίοδο όπου η πανδημία έχει επιφέρει ριζικές αλλαγές στη ζωή μας. Η θωράκιση της άμυνας του οργανισμού μας είναι μεγάλης σημασίας. Σε αυτό το σημείο η διατροφή μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό «κλειδί» για την ενίσχυση του οργανισμού μας. ΜΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ με ΜΕΤΑΛΛΑ, ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΑ αποτελεί μια πολύ καλή βοήθεια ακόμα και   απέναντι στον  COVID-19….

Το πλήρες έγγραφο: Ισορροπημένη Διατροφή – Μεσογειακή Πυραμίδα – Διατροφή για Γερά Παιδιά

Ζαχαρή Αντιγόνη – Σχολική νοσηλεύτρια

Η ταινία μας “Πίσω από τις πόρτες” ταξιδεύει στην Camera Zizanio του Φεστιβάλ Ολυμπίας

Στείλαμε την ταινία μας “Πίσω από τις πόρτες” στην Camera Zizanio του Φεστιβάλ Ολυμπίας στο πλαίσιο της 20ης Eυρωπαϊκής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας. Η ταινία μας συμπεριλαμβάνεται στο Ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα.

Η Camera Zizanio και το Φεστιβάλ Ολυμπίας θα πραγματοποιηθούν εξ ολοκλήρου διαδικτυακά. Θα γίνουν οι προγραμματισμένες προβολές των ταινιών και οι κριτικές επιτροπές θα δουλέψουν για να απονείμουν τα βραβεία και τις διακρίσεις. Παρότι οι καιροί ήταν δύσκολοι, τα σχολεία ήταν κλειστά για μεγάλο διάστημα και πολλές κινηματογραφικές ομάδες δεν μπόρεσαν να υλοποιήσουν τα σχέδιά τους, οι αιτήσεις συμμετοχής απ’ όλο τον κόσμο ξεπέρασαν τις 1500.

Οι λίστες με τις ταινίες που επελέγησαν για το Ελληνικό Διαγωνιστικό τμήμα έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα https://camerazizanio.net/online-edition-2020/films-in-competition/greek-section/  και όλες μπορείτε να τις δείτε σε αυτά τα links.

Ανακοίνωση – Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων και Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας  αναστέλλεται η λειτουργία των δημοτικών σχολείων για 2 εβδομάδες. Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ξεκινά την Τετάρτη 18/11/2020.  Τις αμέσως επόμενες ημέρες θα ενημερωθείτε για το εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα της σύγχρονης εξ Αποστάσεως διδασκαλίας.

Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε  Οδηγίες και πληροφορίες από το Υπουργείο Παιδείας για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου

Οδηγίες και πληροφορίες για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση