Ήλιος και Καλοκαίρι

Ο ήλιος είναι χαρακτηριστικό σύμβολο της αισιοδοξίας και της χαράς, τον απολαμβάνουμε τους καλοκαιρινούς μήνες στην αμμουδιά. Είναι ο ήλιος που άλλοτε γίνεται σύμμαχος και παιχνίδι και άλλοτε απειλή για αυτό πρέπει να προφυλαχθούμε λαμβάνοντας τα κατάλληλα μέτρα προστασίας, πριν είναι πολύ αργά. Η λέξη ήλιος  στην αρχαία Ελληνική θρησκεία και μυθολογία είναι το όνομα του θεού και προσωποποίησης του ήλιου, όπου στις απεικονίσεις εμφανίζεται  ως ένας νεαρός άνδρας με ηλιακό στέμμα που οδηγεί  ένα τέθριππο στον ουρανό….

Το πλήρες έγγραφο: Ήλιος και Καλοκαίρι

Ζαχαρή Αντιγόνη – Σχολική νοσηλεύτρια

“Τα αξιοθέατα του τόπου μας και … όχι μόνο!” – τα παιδιά της ομάδας etwinning δημιούργησαν τη μασκότ του σχολείου για το πρόγραμμα

Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning κάθε ένα από τα συνεργαζόμενα σχολεία ανέλαβε να δημιουργήσει μια μασκότ. Εξηγήσαμε λοιπόν στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ τάξης τι είναι μια μασκότ και πώς μπορεί αυτή να λειτουργήσει. Αφήσαμε τα παιδιά ελεύθερα να δημιουργήσουν με όριο μόνο τη δική τους φαντασία, κάθε ένα παιδί και μια μασκότ. Όλες οι μασκότ είναι εξαιρετικές κι από όλες αυτές “αναδύθηκε” μία και μοναδική.

Στη συνέχεια τέθηκε ως ζήτημα και το όνομα της μασκότ. Ποιο να είναι αυτό; Αναφέρθηκαν πολλά. Ανάμεσα σε αυτά ειπώθηκε και ότι ο Όμηρος είχε αναφέρει το όνομα Συρίη. Και ναι! Αυτό επιλέχθηκε. Το όνομα της μασκότ μας είναι: Συρίη. Η Συρίη λοιπόν, ως ένα άλλο κυκλαδικό ειδώλιο, ντύθηκε κι έβαλε τα καλά της για να χωρέσει όλες τις πανέμορφες μασκότ.

Τα πάντα τα σχετικά με όλο αυτό είναι αναρτημένα στην πλατφόρμα του προγράμματος όπου όλοι καταχωρούν το υλικό τους. Θέλοντας να κοινοποιήσουμε τα έργα των παιδιών, δημιουργήσαμε ένα βίντεο και σας καλούμε να το απολαύσετε μαζί μας!

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος: Λουίζα Ρούσσου, Παναγιώτης Καλούδης, Μαρία Ιωσηφίδου