Οδηγίες σχετικά με τις παρελάσεις για τον εορτασμό της επετείου της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου – σχολικού έτους 2021-2022

Οδηγίες εγγραφής μαθητών/τριών Α’ τάξης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών της Α’ τάξης.

Σας ενημερώνουμε ότι θα πρέπει να προχωρήσετε στη δημιουργία μαθητικού λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) για τους μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης.

Σύμφωνα με εγκύκλιο (39731/Δ2–20/3/2020) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μπορούν να αποκτήσουν λογαριασμό πρόσβασης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.) (www.sch.gr), μέσω του οποίου θα έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν στις ηλεκτρονικές τάξεις και σε όλες τις υπηρεσίες του ΠΣΔ.

Όσοι έχετε δημιουργήσει ήδη λογαριασμό κατά τη φοίτηση των παιδιών στο νηπιαγωγείο, δεν χρειάζεται να δημιουργήσετε εκ νέου.

Η εγγραφή γίνεται από τον κηδεμόνα κάθε μαθητή/μαθήτριας μέσω της εφαρμογής εγγραφής που βρίσκεται στη διεύθυνση https://register.sch.gr/students/

Για τη διαδικασία εγγραφής επισημαίνουμε τα ακόλουθα σημεία:

• Οι γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής αίτησης, ώστε να ολοκληρωθεί επιτυχώς η εγγραφή.
  • Κατά την εγγραφή θα ζητηθεί ο Α.Μ. (αριθμός μητρώου) του/της μαθητή/τριας και το τμήμα του/της. (Ο Α.Μ. έχει δοθεί στα παιδιά.).
  • Είναι αναγκαία η ορθή αναγραφή της διεύθυνσης e-mail του γονέα και του αριθμού κινητού τηλεφώνου, ώστε να είναι εύκολη η ανάκτηση των στοιχείων μαθητικού λογαριασμού σε περίπτωση που αυτά ξεχαστούν.
  • Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή του/της μαθητή/τριας αποστέλλεται από το ΠΣΔ μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail), στη διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο γονέας/κηδεμόνας, με τα στοιχεία εγγραφής.

Μετά την επιτυχή εγγραφή του μαθητή/μαθήτριας, το σχολείο ενημερώνεται αυτόματα από το ΠΣΔ.

Μετά την εγγραφή, οι μαθητές/μαθήτριες θα αποκτήσουν ένα όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό τους (password) με τα οποία θα μπορούν να συνδέονται στις υπηρεσίες /ψηφιακές τάξεις του ΠΣΔ.

• Αναλυτικές οδηγίες για την εγγραφή μπορείτε να δείτε παρακάτω στο συνημμένο αρχείο.

Οδηγίες για την εγγραφή μαθητή/τριας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Για οποιαδήποτε βοήθεια είμαστε στη διάθεσή σας.
Από τη Διεύθυνση του σχολείου

Ενημερωτικό σημείωμα – Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.)

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την τρέχουσα σχολική χρονιά το σχολείο μας θα υποστηρίζεται από ψυχολόγο, στα πλαίσια της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) που έχει συγκροτηθεί στην σχολική μας μονάδα.
Ο σκοπός της Ε.Δ.Υ. είναι η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών των μαθητών και μαθητριών, καθώς και η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων για την ενίσχυση των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων τους. Σε αυτό το πλαίσιο, τα μέλη της Ε.Δ.Υ. συνεργάζονται με τους μαθητές/-τριες, τους εκπαιδευτικούς καθώς και τους γονείς και κηδεμόνες όλων των σχολικών τάξεων.
Η ψυχολόγος θα βρίσκεται στο σχολείο μας κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ. Σε περίπτωση που κάποιος/α γονέας/κηδεμόνας επιθυμεί να επικοινωνήσει για οποιαδήποτε πληροφορία ή προγραμματισμό ραντεβού, παρακαλείται να έρθει σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη Διεύθυνση της Σχολικής Μονάδας.