Συμμετοχή του σχολείου μας στην 8η Υπαίθρια Έκθεση Παιδικής Ζωγραφικής του ¡syroskidz!

Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στην 8η Υπαίθρια Έκθεση Παιδικής Ζωγραφικής του ¡syroskidz! (το Παιδικό Φεστιβάλ των Κυκλάδων) στα πλαίσια της Aegean Kids Biennale 2022, σε συνεργασία με την Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας και με θέμα : «Σαν Αλκυόνη στα Χρώματα του Αιγαίου».

Οι μαθητές του τμήματος Β2, στη διάρκεια του μαθήματος Εικαστικών και υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Εικαστικών κ.Αγγελικής Αργυρού, δημιούργησαν συλλογικό έργο ζωγραφικής το οποίο θα παρουσιαστεί σε δημόσια έκθεση. Η Έκθεση θα πραγματοποιηθεί 28/7-28/8/2022, στην παραλία της Βάρης Σύρου. Θα περιλαμβάνει συλλογικά έργα φορέων, που θα συμμετέχουν στην Aegean Kids Biennale 2022.  Το επιμέρους θέμα με το οποίο θα συμμετέχει το ¡syroskidz! στην Aegean Kids Biennale 2022 είναι «Ας ανέβουμε ξανά στο κύμα της ελπίδας» και εστιάζει στην αρχή του προγράμματος της Παιδικής Πινακοθήκης που αναφέρεται στην ομόνοια και την ελπίδα (ειδικά εν όψει των πρόσφατων πολεμικών εξελίξεων και την τρέχουσα πανδημία) και στον σύνθετο διαπολιτισμικό διάλογο στον οποίο πάντα καταλυτικό ρόλο έπαιζε το Αιγαίο πέλαγος.

Με έμπνευση το Αιγαίο πέλαγος επιχειρείται μια εικαστική αφήγηση του κόσμου μας μέσα από τα μάτια των παιδιών μας.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός Τμήματος: Βακονδίου Μαριάννα

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός Εικαστικών: Αργυρού Αγγελική