Κανόνες καλής συζήτησης

Τη σχολική χρονιά 2022-2023 στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Ε’ τάξης στη θεματική ενότητα: «ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ» αναπτύχθηκαν οι κανόνες καλής συζήτησης που αποσκοπούν στην αποτελεσματική επικοινωνία και συνεργασία.

Πριν προχωρήσουμε στο κύριο θέμα των κανόνων καλής συζήτησης, τα παιδιά ολοκλήρωσαν μια άσκηση για να καταγράψουν τα μέλη της ομα΄δας όλα μαζί. Βρήκαν τα ονόματά τους σε ένα κρυπτόλεξο. Μπορείτε κι εσείς να βρείτε όλα τα μέλη της ομάδας; Για να προσπαθήσετε επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:
Τα μέλη της ομάδας

Με στόχο παράλληλα και την ανάπτυξη της ψηφιακής δημιουργικότητας τα παιδιά δημιούργησαν ψηφιακές αφίσες με θέμα “Κανόνες καλής συζήτησης”. Τα παιδιά χρησιμοποίησαν την online εφαρμογή canva.com όπου διαχειρίστηκαν πρότυπα, σχέδια, γραμματοσειρές κι έκαναν τις αισθητικές επιλογές τους.

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής