Σελιδοδείκτες με προσωπάκια

Τα παιδιά της Α’ τάξης ζωγράφισαν με εξαιρετική επιμέλεια προσωπάκια, στρογγυλά προσωπα΄κια με όλα τα χαρακτηριστικά που τα συνοδεύουν.

ΣΤΟΧΟΙ:

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες να εξοικειωθούν με το ποντίκι, να διαχειριστούν εργαλεία ζωγραφικής, να μάθουν να ανοίγουν μια εφαρμογή στον υπολογιστή, να κατανοήσουν την ανάγκη της αποθήκευσης, να μάθουν να αποθηκεύουν ένα αρχείο αλλά και να το ανακτούν, να εκφραστούν αισθητικά, να συνεργαστούν για ένα κοινό έργο.

ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

Τα παιδιά δημιούργησαν τα προσωπάκια χρησιμοποιώντας το εργαλείο της ζωγραφικής των Windows. Εκτός από τις δυσκολίες που χρειάστηκε να ξεπεράσουν με τα καινούργια εργαλεία που είχαν μπροστά τους, έπρεπε να συνεργαστούν με το διπλανό τους παιδάκι καθώς μοιράζονταν το ποντίκι και το αρχείο της ζωγραφικής δουλεύοντας στον υπολογιστή τους.

Έχοντας τις τελικές ζωγραφιές μετατρέψαμε τα προσωπάκια σε… σελιδοδείκτες! Καλές αναγνώσεις, λοιπόν!

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής

1 σκέψη στο “Σελιδοδείκτες με προσωπάκια”