Γνωριμία με τη Συμφωνική Ορχήστρα

Στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων ασχοληθήκαμε με την Δ’ τάξη με το Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο:

«Γνωριμία με τη Συμφωνική Ορχήστρα».

Οι μαθητές/τριες γνώρισαν τις οικογένειες των μουσικών οργάνων και τα μουσικά όργανα που ανήκουν σε καθεμία από αυτές.
 Έτσι έμαθαν να κατηγοριοποιούν τα μουσικά όργανα της συμφωνικής ορχήστρας, να αναγνωρίζουν το ηχόχρωμα και τη μορφή των μουσικών οργάνων, το ρόλο του μαέστρου, γνώρισαν διάσημους συνθέτες και άκουσαν οργανική –συμφωνική μουσική.
Επίσης έμαθαν τη διάταξη των μουσικών οργάνων στη συμφωνική ορχήστρα, ζωγράφισαν περίπου 130 μουσικά όργανα και κατασκεύασαν μία αφίσα με όλη τη συμφωνική ορχήστρα.
Τέλος, παρακολούθησαν διαδικτυακά από την αίθουσα της μουσικής,  την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης σε ένα έργο του συνθέτη Ρίμσκι Κόρσακοφ με τίτλο «Σεχραζάντ» από το παραμύθι «Χίλιες και μία νύχτες».

Η αφίσα της Συμφωνικής Ορχήστρας

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός – Ειρήνη Μυτιληναίου