Ζωγραφίζουμε το υπολογιστικό σύστημα

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Α’ τάξης αφού ασχολήθηκαν με το λογισμικό της ζωγραφικής δημιουργώντας σπίτια, στη συνέχεια ζωγράφισαν το υπολογιστικό σύστημα. Τι περιλαμβάνει αυτό; Παίρνοντας ως αφορμή το υπολογιστικό σύστημα στο εργαστήριο Πληροφορικής, ζωγράφισαν την κεντρική μονάδα, το πληκτρολόγιο, το ποντίκι, την οθόνη (κι ίσως κάτι μέσα σ’ αυτήν), τον εκτυπωτή (και με το χαρτί έτοιμο για να χρησιμοποιηθεί), τα ηχεία και την κάμερα. Συζητήσαμε όμως και πώς συνδέονται όλα αυτά οπότε και ζωγράφισαν και τα καλώδια προς την κεντρική μονάδα.

Και τα χρώματα; Γιατί να γίνουν όλα μαύρα ή γκρίζα όπως είναι στην πραγματικότητα; Τα παιδιά ζωγράφισαν με πολλά-πολλά χρώματα. Εκφράστηκαν αισθητικά και συνεργαζόμενα σε ομάδες δημιούργησαν πολύχρωμα και χαρούμενα υπολογιστικά συστήματα!

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός της τάξης (ειδικότητα Πληροφορικής)