Ζωγραφιές των παιδιών της Α’ και Β’ τάξης μέσα από ένα web περιβάλλον

Στο μάθημα Πληροφορικής (ΤΠΕ), στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση βρεθήκαμε στην κατάσταση όπου οι μαθητές κι οι μαθήτριές μας διέθεταν διαφορετικές συσκευές με συνέπεια να μην έχουν ίδια περιβάλλοντα μάθησης όπως έχουμε στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου. Με σκοπό να ασχοληθούν με κάποιο εργαλείο ζωγραφικής καλέσαμε τα παιδιά της Α’ και Β’ τάξης να μπουν στο διαδικτυακό περιβάλλον του abcya.com και να ζωγραφίσουν εκεί. Κάναμε επίδειξη των εργαλείων ζωγραφικής κατά τη διάρκεια του εξ αποστάσεως μαθήματος και υπήρξε κι αναρτημένο σχετικό επεξηγηματικό βίντεο στο μάθημα της τάξης στην η-τάξη. Τα παιδιά ζωγράφισαν με φαντασία καθώς το θέμα ήταν ελεύθερο. Χρησιμοποίησαν ελεύθερες γραμμές αλλά και έτοιμα σχήματα ή μοτίβα, όλα εξαιρετικά! Εκείνη την εποχή ήμασταν κοντά στα Χριστούγεννα και για αυτό και μερικές ζωγραφιές έχουν χριστουγεννιάτικο θέμα.

Οι ζωγραφιές “ανέβηκαν” στην η-τάξη και μπορείτε να τις απολαύσετε στο παρακάτω βίντεο. Εκτός από τις ίδιες τις ζωγραφιές των παιδιών, όλα αυτά δεν θα γίνονταν χωρίς την έμπρακτη συμπαράσταση και υποστήριξη των γονέων και κηδεμόνων τους οποίους κι ευχαριστούμε.

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής (ΤΠΕ)