Για τα παιδιά της Α’ τάξης: από τα τυχαία σχήματα… στα σπιτάκια

Για τους μικρούς μας μαθητές και τις μικρές μας μαθήτριες της Α’ τάξης, στο μάθημα της Πληροφορικής (ΤΠΕ), είναι πολλαπλοί οι στόχοι των δραστηριοτήτων: από το να βελτιώσουν τη λεπτή δεξιότητα στα χέρια με τον χειρισμό του ποντικού μέχρι να αποθηκεύσουν σωστά ένα αρχείο και από το να αναπτύξουν τη φαντασία τους μέχρι να μάθουν να ανακτούν ένα αρχείο από εκεί όπου το έχουν αποθηκεύσει. Σε αυτό το πλαίσιο ασχοληθήκαμε με τη ζωγραφική και ξεκινήσαμε από απλά έτοιμα τυχαία σχήματα (απλά, για την εξοικείωση με το λογισμικό και το ποντίκι) και συνεχίσαμε με τα σπιτάκια μας. Σας καλούμε, παρακολουθώντας το παρακάτω βίντεο, να παρατηρήσετε ότι τα παιδιά έβαλαν στις ζωγραφιές, καμινάδες και πόμολα (μικρούλικα- μικρούλικα, που “κρύβουν” φοβερή επιμονή), δέντρα ακόμα και με φρούτα, σύννεφα ή/και κεραυνούς, ήλιους (ακόμα και δυο και τρεις ήλιους – φαντασία γαρ), φτερά σε σπίτια (γιατί… δεν ακουμπούν στη γη και πρέπει να πετάνε)… Μπράβο τους!!!

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής (ΤΠΕ)