Τα παιδιά της Δ’ τάξης δημιουργούν παιχνίδια για τα Αποθηκευτικά μέσα

Τη σχολική χρονιά 2021-22 με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ’ τάξης ασχοληθήκαμε με τα αποθηκευτικά μέσα. Θέλοντας να βάλουμε σε μια σειρά γνώσεις προϋπάρχουσες για τα αποθηκευτικά μέσα αλλά και να γνωρίσουν τα παιδιά κάποια από αυτά που δεν έχουν υπόψη τους, υλοποιήσαμε κάποιες δραστηριότητες: επίδειξη των μέσων, δημιουργία φακέλων και υποφακέλων, άσκηση στο περιβάλλον του eclass, αναζήτηση εικόνων στο Διαδίκτυο και στο τέλος δημιουργία παιχνιδιών με θέμα τα Αποθηκευτικά μέσα στο περιβάλλον του Learning apps.

Σας καλούμε να παίξετε το παρακάτω παιχνίδι κι ακολουθεί επίσης και κατάλογος με όλα τα παιχνίδια των παιδιών. Καλή σας επιτυχία!!!

Το παιχνίδι της κρεμάλας για τα αποθηκευτικά μέσα.

Κρυπτόλεξο για τα αποθηκευτικά μέσαΑποθηκευτικά μέσα με εικόνες
Εικόνες των αποθηκευτικών μέσωνΚρυπτόλεξο για τα αποθηκευτικά μέσα (2)
Βρες τις ίδιες εικόνες των αποθηκευτικών μέσωνΚρυπτόλεξο για τα αποθηκευτικά μέσα!!!
Βρες τις ίδιες καρτέλες με τα αποθηκευτικά μέσα

(Για τα κρυπτόλεξα μαρκάρετε τις λέξεις με “πατημένο” το ποντίκι)

Αν θέλετε να δείτε αναλυτικά το πλαίσιο των δραστηριοτήτων με τους επιμέρους στόχους επιλέγετε τον σύνδεσμο: Από τα παιδιά της Δ’ τάξης, παιχνίδια για τα Αποθηκευτικά Μέσα

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής (ΤΠΕ)