Διαχείριση του ρομπότ Thymio με τη χρήση προσομοιωτή από τα παιδιά της Ε’ τάξης

Εδώ και αρκετά χρόνια διαθέτοντας το ρομπότ Thymio δημιουργούμε προγράμματα όταν τα παιδιά βρίσκονται σε μικρότερες τάξεις. Η δημιουργία των προγραμμάτων γίνεται με συζήτηση και ερωτήσεις- απαντήσεις. Στο πλαίσιο των μαθημάτων Πληροφορικής τη σχολική χρονιά 2021-22 με τα παιδιά της Ε’ τάξης ασχοληθήκαμε με την εκπαιδευτική ρομποτική χρησιμοποιώντας τα πλεονεκτήματα που παρουσιάζει μια προσομοίωση του Thymio. Το πλεονέκτημα της προσομοίωσης είναι ότι μπορούν τα παιδιά κάθε υπολογιστή να διαχειριστούν τον προγραμματισμό του ρομπότ και να δουν την εκτέλεση του προγράμματος στην οθόνη τους σαν να βλέπουν το ίδιο το ρομπότ να κινείται ή να αλλάζει χρώματα. Για τη δημιουργία των προγραμμάτων δόθηκαν στα παιδιά φύλλα εργασίας με οδηγίες ώστε κάθε ομάδα ανά υπολογιστή να προχωρήσει με τον δικό της ρυθμό.

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες προγραμμάτισαν με εξαιρετική διάθεση και υπήρχε μεγάλη αγωνία αν κάτι δεν πήγαινε καλά και το ρομπότ δεν ανταποκρινόταν. Για όσα παιδιά επιθυμούν να εγκαταστήσουν στον υπολογιστή τους την προγραμματιστική σουίτα του Thymio παραθέτω τον σύνδεσμο: https://www.thymio.org/download-thymio-suite-redirect/

Φύλλα εργασίας που δόθηκαν στα παιδιά:

Αν θέλετε να δείτε αναλυτικά το πλαίσιο των δραστηριοτήτων με τους επιμέρους στόχους επιλέγετε τον σύνδεσμο: Προσομοίωση για το ρομπότ Thymio

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής (ΤΠΕ)