Στην ώρα του μαθήματος και στην… ώρα του διαλείμματος τα παιδιά δημιουργούν

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Ε1 τάξης παρέλαβαν τα πακέτα ρομποτικής στο μάθημα της Πληροφορικής (σχολική χρονιά 2021-22). Ανά δυο ή τρία παιδιά διάλεξαν να κάνουν ορισμένες ρομποτικές κατασκευές. Εξοικειώθηκαν με όρους, όπως: hub, κινητήρας, αισθητήρας, γρανάζια, άξονες… Οι κατασκευές στην αρχή στηρίχθηκαν σε σαφείς οδηγίες ώστε να εξοικειωθούν τα παιδιά με τη χρησιμότητα που μπορεί να έχουν κάποια εξαρτήματα. Στη συνέχεια δημιούργησαν ρομποτικές κατασκευές βλέποντας απλά μια εικόνα ή/και βίντεο. Ορισμένες δημιουργίες είναι τελείως πρωτότυπες. Αυτό που κάνει ξεχωριστή όλη τη διαδικασία είναι ότι ορισμένα παιδιά έρχονταν και στα διαλείμματα συνεχώς για να συνεχίσουν το έργο τους το οποίο δεν ήθελαν με τίποτα να… εγκαταλείψουν! Οι κατασκευές είναι γεμάτες προβλήματα: ένα γρανάζι που δεν ακουμπάει ένα άλλο κι άρα δεν μεταδίδει την κίνηση, ένα λαστιχάκι που δεν είναι σωστά στερεωμένο, ένας αισθητήρας που δεν δίνει τις τιμές που περιμένουμε… Επομένως, οι κατασκευές είναι, εκτός των άλλων, μια αφορμή για να εισαχθούν τα παιδιά στη διαδικασία της επίλυσης προβλήματος και να χαρούν όταν πλέον λειτουργήσουν όλα σωστά!

Την επόμενη σχολική χρονιά θα πάμε ένα βήμα παραπέρα…