“Ένα ταξίδι στην Ακρόπολη και στην Ερμούπολη”

Ένα ταξίδι για τα παιδιά της Δ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Δάφνης Αθήνας και του Δημοτικού Σχολείου Ποσειδωνίας στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning “Τα αξιοθέατα του τόπου μας… κι όχι μόνο”. Ξεναγούν τον Τάκη Ρομποτάκη με την προοπτική ο Τάκης με τη σειρά του να ξεναγήσει στο πολύ-πολύ- πολύ μακρινό μέλλον τα παιδιά του μέλλοντος. Για την Ακρόπολη, το Δημαρχείο Ερμούπολης και το θέατρο Απόλλων οι πληροφορίες πολλές. Τα παιδιά των δύο σχολείων τις έχουν ηχογραφήσει για να τις ακούσει ο Τάκης! Γλυπτική, Ζωγραφική, Ιστορία, Αρχιτεκτονική… όλα μπλέκονται σε μια διαχρονική ξενάγηση… με πρωταγωνιστές τη Συρίη,την Καρυάτιδα και φυσικά τον Τάκη Ρομποτάκη!

• Λουίζα Ρούσσου – Μαρία Ιωσηφίδου – Παναγιώτης Καλούδης (για το Δ.Σ. Ποσειδωνίας)
  • Άννυ Ευθυμίου – Γιώργος Κούτρας – Μαλαματένια Σδράλαγκα – Νεφέλη Κυριακού (για το 1ο Δ.Σ. Δάφνης Αθήνας)