Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, οργανώσαμε και υλοποιήσαμε όμορφες δραστηριότητες για όλους τους μαθητές/τριες του σχολείου μας.

Πρώτη μας δραστηριότητα : ✓ Δρόμος Υγείας: περπάτημα έως την υπέροχη Έπαυλη Τσιροπινά.

✓  Εξερεύνηση του χώρου και αξιοποίησή του για σωματική άσκηση και παιχνίδι.

✓ Μετά την επιστροφή μας στο χώρο του σχολείου ο γυμναστής μας οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες ανά ώρα για όλες τις τάξεις.

✓ Οι εκπαιδευτικοί μας μέσα στις αίθουσες είχαν προγραμματίσει προβολές σχετικές με τον αθλητισμό, αλλά και «Πράσινες προβολές» σε συνδυασμό με ευαισθητοποίηση για το   περιβάλλον.

✓ ΟΙ μαθητές/τριες μας αθλήθηκαν, έπαιξαν, ζωγράφισαν, αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους για την ημέρα, έφτιαξαν μετάλλια για τη χαρά του αθλητισμού και φυσικά ακολούθησε και η ανάλογη απονομή….

Απολαύστε μερικά στιγμιότυπα από τις δραστηριότητες αυτές.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου