Επισκέψεις της ΣΤ2′ τάξης στο μουσείο Κλωστοϋφαντουργίας και στο Βιομηχανικό μουσείο

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στο μάθημα της Γλώσσας κάναμε με τη Στ2’ Τάξη ένα «Ταξίδι στο χώρο των επαγγελμάτων». Ασχοληθήκαμε με τα επαγγέλματα του χθες, του σήμερα του αύριο, της θάλασσας και κυρίως του τόπου μας. Γι αυτό το λόγο οργανώσαμε ακόμα δύο επισκέψεις στο μουσείο Κλωστοϋφαντουργίας και και στο Βιομηχανικό μουσείο. Οι υπεύθυνοι μας ξενάγησαν σε δύο εξαιρετικούς χώρους με πολύτιμο υλικό για την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας.
Με αυτές τις δύο επισκέψεις ολοκληρώσαμε τον κύκλο των σημαντικότερων αξιοθέατων του τόπου μας: Στέγη Μικρασιατικής Μνήμης, Θέατρο Απόλλων, Δημαρχείο, Βιομηχανικό μουσείο και μουσείο Κλωστοϋφαντουργίας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Σπυρίδων Κατσικαρώνης και Ειρήνη Μυτιληναίου