Πρόγραμμα με εργαστήριο πηλοπλαστικής με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων οι μαθητές/τριες της Ε’΄ τάξης συμμετείχαν σε πρόγραμμα με εργαστήριο πηλοπλαστικής. Αρχικά επισκέφθηκαν το Βιομηχανικό Μουσείο και έπειτα το Αρχαιολογικό Μουσείο Ερμούπολης. Μετά από την ξενάγησή τους στο Αρχαιολογικό Μουσείο παρακολούθησαν εργαστήριο πηλοπλαστικής, στα σκαλιά δίπλα από το Δημαρχείο. Εκεί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν 9 αναγνωρισμένους Έλληνες καλλιτέχνες που βρίσκονταν στη Σύρο με αφορμή το Α’ Συμπόσιο Κεραμικής “4500 χρόνια μετά, επαναπροσδιορίζοντας τα ευρήματα του κυκλαδικού οικισμού Καστρίου – Χαλανδριανής”. Οι μαθητές/τριες δημιούργησαν μαζί τους αφού οι 9 καλλιτέχνες ήταν οι εισηγητές του εργαστηρίου πηλοπλαστικής. Το εργαστήριο συνδεόταν άμεσα με το μάθημα της ιστορίας και των εικαστικών καθώς τα παιδιά χρησιμοποίησαν το ίδιο υλικό με τα ευρήματα που είδαν στο μουσείο και ανακάλυψαν την πλαστικότητά του και τις δυνατότητές του. Τα αντικείμενα που δημιούργησαν τα παιδιά στάλθηκαν αργότερα στο σχολείο μας, όπου εκτέθηκαν στην εορτή λήξης μας.

Χρύσα Σινοπούλου – Η Εκπαιδευτικός της Ε’ Τάξης