Ενημερωτικό σημείωμα

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24 το σχολείο μας θα υποστηρίζεται από ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό, στα πλαίσια της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) που έχει συγκροτηθεί στην σχολική μας μονάδα.

Ο σκοπός της Ε.Δ.Υ. είναι η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών των μαθητών και μαθητριών, καθώς και η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων για την ενίσχυση των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων τους. Σε αυτό το πλαίσιο, τα μέλη της Ε.Δ.Υ. συνεργάζονται με τους μαθητές/-τριες, τους εκπαιδευτικούς καθώς και τους γονείς και κηδεμόνες όλων των σχολικών τάξεων.

Η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός θα βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ. Σε περίπτωση που κάποιος/α γονέας/κηδεμόνας επιθυμεί να επικοινωνήσει για οποιαδήποτε πληροφορία ή προγραμματισμό ραντεβού, παρακαλείται να έρθει σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη Διεύθυνση της Σχολικής Μονάδας.