Επιτυχημένη Συμμετοχή της ομάδας των κοριτσιών της ΣΤ’ τάξης στους Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ στο Βόλεϊ

Το Δημοτικό Σχολείο Ποσειδωνίας συμμετείχε στους αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Πετοσφαίρισης των Δημοτικών σχολείων της Σύρου που διεξήχθησαν την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 στο Αθλητικό Κέντρο Δήμου Σύρου-Ερμούπολης «Δημήτριος Βικέλας».

Στο πλαίσιο αυτό, οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας καθώς και των άλλων σχολείων του νησιού μας, ανέδειξαν την αγωνιστική τους φύση, το πνεύμα της ομαδικότητας και του Fair play.

Βασική επιδίωξη οι μαθήτριες/-ές να καλλιεργήσουν μέσα από την συμμετοχή τους την αίσθηση του «ανήκειν», να μάθουν να αξιοποιούν τις μεταξύ τους διαφορές και να εκτιμούν τη συνεισφορά όλων για την επίτευξη ενός κοινού στόχου, να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και να βιώσουν τη χαρά του παιχνιδιού!

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής: Σάββας Σαβρακίδης