«ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ»-Δράση για τη Διατροφή, το Περιβάλλον και την Υγιεινή ζωή

Στο πλαίσιο προγράμματος για τη Διατροφή, το Περιβάλλον και την Υγιεινή ζωή συνδυασμένο με την 1η  θεματική ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων: «ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης, επισκέφτηκαν το πανέμορφο και φιλόξενο βιολογικό κτήμα «ΒίΓια» στα Χρούσσα.

Στο κτήμα μας περίμενε η ξεναγός μας κ. Βιβέτα, η οποία είχε ετοιμάσει ένα βιωματικό μονοπάτι για εμάς, όπου τα παιδιά μάζεψαν στα καλαθάκια τους κηπευτικά, απευθείας από το χώμα και τα δέντρα, συζήτησαν για την καλλιέργειά τους, μύρισαν και γεύτηκαν μυρωδικά, φρούτα και λαχανικά, έφτιαξαν μοσχομυριστή σπιτική λεμονάδα, έπαιξαν με τα παιχνίδια που υπήρχαν στο κτήμα (αιώρες, παιδικά τρακτέρ, κουκλόσπιτα, πικ-νικ) και γέμισαν τις τσαντούλες τους με όσα είχαν μαζέψει για μαγειρικές δοκιμές στο σπίτι.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Χριστοπούλου Ελένη, Καρακόττα Μαρία