Ενημέρωση και εκπαίδευση των μαθητών μας σε θέματα πρώτων βοηθειών

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά και την τιμή να ενημερώσουν τις μεγάλες τάξεις Δ’, Ε’, Στ’ ειδικοί εκπαιδευτές από την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας/ KIDS SAVE LIVES για θέματα πρώτων βοηθειών.

Οι μαθητές μας γνώρισαν τη «Βασική Υποστήριξη της ζωής» που περιλαμβάνει τη βασική γνώση και τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αντιμετώπιση απειλητικών για τη ζωή καταστάσεων και είχαν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) κάνοντας πρακτική εξάσκηση σε ειδικά προπλάσματα. Επίσης, πραγματοποιήθηκε και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ειδική ενημέρωση και επίδειξη χρήσης  του απινιδωτή, καθώς το σχολείο μας  είναι από τα λίγα σχολεία πανελλαδικά που διαθέτει αυτόματο Εξωτερικό Απινιδωτή.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εκπαιδευτές για την εξαιρετική παρουσίαση!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου