Συμμετοχή του σχολείου στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 11ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Αντιγράφουμε από τον σύνδεσμο: https://www.digifest.info/index.php/el/

“Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.”

Στο φεστιβάλ αυτό εκ μέρους του σχολείου μας παρουσιάστηκαν τα παρακάτω ψηφιακά έργα:

“Ψηφιακές αφίσες για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο”… κι όχι μόνο

Ρομποτικές κατασκευές Lego για όλα τα παιδιά της τάξης

Με φαντασία για τις πιο… τρελές εικόνες

“Δεν είναι μόνο για αγόρια” – η ταινία μας

Την παρουσίαση των παραπάνω έργων έκαναν μέσω τηλεδιάσκεψης στις 13 Μαΐου 2022 οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Στ1 και ΣΤ2 τάξης. Τα παιδιά όχι μόνο παρουσίασαν τα έργα αλλά δέχτηκαν και ερωτήσεις στις οποίες απάντησαν έχοντας πλήρη γνώση των δικών τους δημιουργιών.

Μπράβο στα παιδιά μας που μπορούν να “σταθούν” σε εκδηλώσεις που ξεφεύγουν από το οικείο τους περιβάλλον!

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός Πληροφορικής (ΤΠΕ)