Ενημερωτικό σημείωμα για την Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) του σχολείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την τρέχουσα σχολική χρονιά το σχολείο μας θα υποστηρίζεται από ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό, στα πλαίσια της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) που έχει συγκροτηθεί στην σχολική μας μονάδα.
Ο σκοπός της Ε.Δ.Υ. είναι η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών των μαθητών και μαθητριών, καθώς και η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων για την ενίσχυση των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων τους. Σε αυτό το πλαίσιο, τα μέλη της Ε.Δ.Υ. συνεργάζονται με τους μαθητές/-τριες, τους εκπαιδευτικούς καθώς και τους γονείς και κηδεμόνες όλων των σχολικών τάξεων.
Η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός θα βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ. Σε περίπτωση που κάποιος/α γονέας/κηδεμόνας επιθυμεί να επικοινωνήσει για οποιαδήποτε πληροφορία ή προγραμματισμό ραντεβού, παρακαλείται να έρθει σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη Διεύθυνση της Σχολικής Μονάδας.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου