Εκπαιδευτική δράση : «Γνωριμία με το Άθλημα της Ιστιοπλοΐας»

Τη Δευτέρα 15 Μαΐου 2023 υλοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση στον χώρο του σχολείου μας με θέμα «Γνωριμία με το Άθλημα της Ιστιοπλοΐας» στο ευρύτερο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ολυμπιακή Παιδεία-Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία».

Η παρουσίαση του αθλήματος πραγματοποιήθηκε από εκπροσώπους/προπονητές του Ναυτικού Ομίλου Σύρου στον προαύλιο χώρο του σχολείου για τους μαθητές/τριες όλων των τάξεων. Οι εκπρόσωποι είχαν μαζί τους ένα μικρό ιστιοφόρο σκάφος τύπου optimist προκειμένου η παρουσίαση να γίνει πιο ενδιαφέρουσα και κατανοητή στα παιδιά. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία να πάρουν αρκετές πληροφορίες για το άθλημα, να το γνωρίσουν και βιωματικά και όλα αυτά στο πλαίσιο της διάδοσης του αθλητικού πνεύματος και της σύνδεσης σχολικού και εξωσχολικού αθλητισμού.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου